Politechnika Radomska WM i TO ul. Chrobrego 27    26 - 600 RADOM 
 Katedra Technologii i Materiałoznawstwa  Laboratorium  Komputerowego Wspomagania w Chemii
Dr inż. Hieronim Piotr Janecki;     Biuletyn cotygodniowy Laboratorium
The  Day  After wydanie  specjalne 01.11.2002    
 

Zaduszki 02

 

W Radomiu była jeszcze jesień Pachniało jednak zimą 
W końcu października 2002 r.  zatankowaliśmy do pełna. W ten czas nostalgii często wyrusza się daleko aby porozmawiać z duchami bliskich. W częściowo trudnych warunkach deszcz i "chlapa" wylądowaliśmy w Nowym Sączu
Pogoda się nieco poprawiła widoczność nadal była nienajlepsza.
 Na Sądecczyźnie zachowały się w różnych miejscach "perełki" kultury, sztuki sakralnej tradycji dawnych i obecnych mieszkańców tych ziem

Odwiedzone Miejsca:
cmentarz żydowski w Muszynie

ul. Ogrodowa tutaj należy skręcić w lewo idąc od rynku w Muszynie

Założony został w XIX w., wcześniej nie było tu osób pochodzenia żydowskiego, gdyż mieli zakaz osiedlania się tutaj. Zakaz ten stracił moc w okresie rozbiorów Polski. Do dziś zachowały się 84 macewy  (płyty nagrobne), w większości zniszczone upływem czasu i brakiem opieki. Obiekt otoczony jest drewnianym nowym ogrodzeniem, z tabliczką informacyjną w wejściu. (zdjęcia tutaj widok z Kirchola w dół w kierunku ulicy ogrodowej) robiłem kamerą internetową

Leluchów

 Dubne

Dubne

W dolinie potoku Smereczek znajdziesz wieś Dubne.
Wydawać by się mogło,że dla tego krańca Polski czas zatrzymał się w miejscu.
Wieś powstała w 1603 roku i wchodziła w skład Państwa Muszyńskiego na szlaku prowadzącym do Bardejowa. We wsi napotkasz drewnianą cerkiew z 1863 roku p.w. w. Michała Archanioła , kilka starych łemkowskich domów oraz spichlerze sypańce .
W okresie świetności wieś liczyła 72 gospodarstwa obecnie około 10.

Muszyna

Runek

trzeci co do wielkości szczyt w Paśmie Jaworzyny Krynickiej RUNEK w swojej nazwie łemkowskiej runok oznacza polanę po wypalonym lesie.
Pod szczytem w latach 1925-34 istniał schron turystyczny o nazwie Zochna prowadzony przez krynickie Koło PTT.
Schron zostało zaadaptowany z leśniczówki wydzierżawionej przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie od Nadleśnictwa w Muszynie.

Powroźnik

Wieś położona w dolinie rzeki Muszynki na pierwszy rzut oka nie stanowi  (za sprawą rozległej stacji kolejowej , zaplecza magazynowego, oraz nowo powstałych rozlewni wód mineralnych) o tym ,że warto na dłużej zatrzymać się w tym miejscu. A jednak znajdziesz tu perłę budownictwa drewnianego w Beskidach jest nią cerkiew ( obecnie kościół rzymskokatolicki) p.w. św. Jakuba .

Cerkiew zbudowana została prawdopodobnie w latach 1604-1606.W miejsce na którym znajduje się obecnie została przeniesiona z innego zagrożonego powodzią w roku 1814.,kiedy Muszynka zmieniła koryto. Jest to budynek konstrukcji zrębowej z wierzą konstrukcji słupowej. Dach kryty gontem z trzema baniastymi kopułami. Wewnątrz znajdziesz barokowy ołtarz ,XVII w. ikony oraz polichromię figuralną z 1637 r.
Powyżej wsi rzeka tworzy wspaniały krajobrazowo przełom między stokami Bradowca a pn.-zach.odnogami Kamiennego Horbu i Wysokiego Bereścia

  Jastrzebik

Malowniczo położona wieś u pd. podnóży Jaworzyny Krynickiej. Założona została w 1577 roku .Na wzgórzu po prawej stronie stoi drewniana cerkiew p.w. św. Łukasza zbudowana prawdopodobnie w tym samym roku a przebudowana  i ogrodzona drewnianym ogrodzeniem z bramo-dzwonnicą w 1856r.

Jeszcze do 1947 roku wieś była bardzo gęsto zaludniona (120 gospodarstw łemkowskich). We wsi jeszcze można spotkać charakterystyczne chałupy zwane chyżami, stare łemkowskie domy, choć w ostatnich latach wiele z nich zniszczało, a zastąpiły je na ogół paskudne i bezstylowe budynki murowane. Chata łemkowska, pod jednym dachem mieściła dom mieszkalny, pomieszczenia inwentarskie i gospodarcze. Rolę stodoły pełnił ogromny strych. To rozwiązanie miało główną poważną zaletę: chroniło dom przed stratami ciepła, co jest bardzo ważne w ostrym górskim klimacie.
W dolinie potoku Jastrzębik można spotkać źródła wody mineralnej
.Przy drodze do Złockiego znajdują się stanowiska suchej ekshalacji gazowej CO2 co jest ewenementem na skale Karpat.