The  Day  Afte No. 406 -  Laboratorium  Komputerowego Wspomagania w Chemii

 Biuletyn cotygodniowy Laboratorium The Day After 406

Autor: Dr inż. Hieronim Piotr Janecki;     
Pachnące kwasy

Olibanum, zwane także kadzidłem frankońskim, levonah, luban i khunk, jest aromatycznym, zastygłym żywicznym sokiem z drzew rodzaju Boswellia, należących do rodziny osoczynowatych (Burseraceae). Większość drzew tego rodzaju jest aromatyczna, a wiele z nich wytwarza pachnącą żywicę. Niektóre najbardziej znane gatunki to Boswellia sacra (rosnący w Omanie i Jemenie), Boswellia carterii (Somalia), Boswellia thurifera (Afryka, Jemen i inne kraje basenu Morza Czerwonego),Boswellia frereana (północna Somalia), Boswellia papyrifera (Etiopia, Erytrea i Sudan) oraz Boswellia serrata (Indie). Zgodnie z najnowszą wiedzą Boswellia sacra i carterii stanowią jeden gatunek, którego prawidłową nazwą jest Boswellia sacra. Drzewa właśnie tego gatunku dają najwyższej klasy olibanum [http://www.fragrantica.pl/wiesci/Olibanum-kadzid%C5%82o-franko%C5%84skie--710.html ].
 

W wielu miejscach Frankincense (żywica olibanowa, kadzidło) jest wspomniany jako „święty olej namaszczenia”. Frankincense jest znany w historii jako olej używany do leczenia chorób psychicznych i emocjonalnych.
Kiedy wcześni Egipcjanie używali olejków do swoich duchowych i religijnych rytuałów, wierzyli (opierając się na dowodach lub nie), że im więcej perfumowanych olejków zapachowych będą mieli na sobie, tym bardziej przybliży ich to do bogów. Wierzyli oni również, że im bardziej uperfumują swoje ciała, tym większą przyjemność sprawią swoim bogom
[http://naturoterapia.info.pl/12-oils-of-ancient-scripture-zestaw-12-olejkow-biblijnych/ ].
Pan Dr Wojciech Szczepankiewicz zamieścił dziś na FB tekst ...Za ten specyficzny zapach odpowiedzialne są kwasy trans i cis-olibanowe (kwasy oktylocyklopropanokarboksylowe)

...

podjąłem w ACD Chemsketch próbę wizualizacji tych kwasów....

olibanum

i zakręciły się.

I jeszcze niezawodny Dr Henryk Różański:

Boswellia i olibanum w medycynie ajurwedyjskiej i europejskiej. W tradycyjnej medycynie Indii oleo-żywica i gumożywica kadzidłowca są używane w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, stanów zapalnych i bólowych kręgosłupa, nieżytów układu oddechowego. Należą do środków wykrztuśnych, antyseptycznych, przeciw lękowych, przeciw nerwicowych i wykrztuśnych. W medycynie ajurwedyjskiej Boswellia serrata to ważny środek przeciwreumatyczny.

 (1S,2R)-2-octylcyclopropanecarboxylic acid  https://www.labnetwork.com/frontend-app/p/#!/supplier/MTRX/product/061061

https://www.labnetwork.com/frontend-app/p/#!/supplier/PRNC/product/PBMR117419

https://www.youtube.com/watch?v=Ov5JIRyBhQY

https://www.youtube.com/watch?v=5bDq8GcR_7Y

12.10.2016