The  Day  Afte No. 400-  Laboratorium  Komputerowego Wspomagania w Chemii

 Biuletyn cotygodniowy Laboratorium The Day After 400

Autorzy: Dr inż. Hieronim Piotr Janecki;      Inż. Maria Janecka
     wydanie kompletnie zaplanowane- Dance Me To The End Of Love

  Zadanie 2.  https://www.youtube.com/watch?v=IEVow6kr5nI Honoriusz Balzac ponad 160 lat temu zmienił powiedzenie pochodzące z Kastylii w ostatniej, trzeciej jego części [a było: ...i biskup w pontyfikaliach]. Dziś powszechnie znane jest w podanej przez pisarza wersji: piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie i fregata pod pełnymi żaglami. Powiedzenie to, określane jest jako trzy przykłady prawdziwego piękna, jako trzy synonimy piękna lub jako ideały doskonałego piękna.  De gustibus non disputantum est. Dzisiaj będzie o nadnerczach.... Nadnercze, gruczoł nadnerczowy (łac. glandula suprarenalis lub glandula adrenalis) – parzysty, niewielki (waga od 10 do 18 gramów) gruczoł wydzielania wewnętrznego położony zaotrzewnowo na górnym biegunie nerki. Schemat nadnerczy, widok od tyłu Nadnercze składa się z części korowej i rdzeniowej, różnych pod względem budowy i czynności. Kora stanowi główną masę gruczołu (od 80% do 90% całego nadnercza). Składa się z trzech warstw o różnej budowie histologicznej: kłębkowatej (zona glomerulosa), pasmowatej (zona fasciculata) i siatkowatej (zona reticularis). Kora wytwarza steroidy: glikokortykosteroidy (syntetyzowane w warstwie siatkowatej i pasmowatej), z których najważniejszy jest kortyzol mineralokortykosteroidy (syntetyzowane w warstwie kłębkowatej), z których najsilniejsze działanie wykazuje aldosteron niewielkie ilości hormonów płciowych – androgenów (w warstwach pasmowatej i siatkowatej). Rdzeń nadnerczy wytwarza katecholaminy. Stale wydziela do krwi niewielkie ilości adrenaliny, natomiast wszelkie stany emocjonalne (np. gniew, strach) powodują nagłe wydzielanie do krwi dużej jej ilości. W rdzeniu nadnerczy produkowane są też niewielkie ilości noradrenaliny [https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadnercze, http://www.endokrynologia.net/nadnercza  ]. [https://en.wikipedia.org/wiki/Adrenal_gland ], [https://en.wikipedia.org/wiki/Corticosterone ]

corticosterone https://en.wikipedia.org/wiki/Steroid

[http://www.mp.pl/pacjent/choroby/79807,niedoczynnosc-kory-nadnerczy  ]

Zadanie dla Państwa: Na podstawie przedstawionych informacji przeprowadź w literaturze oraz w sieci kwerendę oraz opracuj  w edytorze pisma Esej "Steroidy charakterystyka, rola w organizmie, przypadki stosowania jako lek oraz rodzaje steroidów" Rysunki wykonaj w szkicowniku. W przypisach podaj źródła. (porada: dużo ciekawych materiałów uzyskasz pytając w sieci kortykosteroidy  oraz kortykosteroidy jako leki lub corticosteroids   corticosteroids mechanism of action, https://en.wikipedia.org/wiki/Corticosteroid , http://www.livestrong.com/article/27014-list-corticosteroid-medications/, http://www.slideshare.net/shahmurad65/corticosteroids ) .

https://youtu.be/2sZzJAxfD-4?t=130
 • po wo dze nia  ........

  INSTRUKCJA DLA STUDENTA

  Wchodzisz do biura prowadzącego:
  1. Ogarnij się
  2. Upewnij się, czy wiesz jak Prowadzący wygląda i jak się nazywa (to ważne)
  3. Rozpocznij wizytę od "Dzień Dobry"
  4. Zapytaj czy Prowadzący ma w tej chwili czas na przyjęcie interesanta
  5. Przedstaw się (Imię, Nazwisko, Rok, Kierunek)
  6. Przedstaw w sposób bardzo zwięzły sprawę, Jaka do Prowadzącego Cię sprowadza?. Jeśli nie zdołasz Tego zrobić w ciągu 29 sekund podejście należy uznać za utracone!!!
  7. Podziękuj za poświęcony czas oraz powiedz "Do widzenia" (źródło StudentPotrafi.pl)

  Wkręcający: H.P. Janecki

     2016-02-19 16:54:47 +0100