The  Day  Afte No. 399-  Laboratorium  Komputerowego Wspomagania w Chemii

 Biuletyn cotygodniowy Laboratorium The Day After 399

Autorzy: Dr inż. Hieronim Piotr Janecki;      Inż. Maria Janecka
     Qydanie kompletnie zaplanowane- La Stravaganza

  https://www.youtube.com/watch?v=Tqbv9cPyBfs  Dużo czytam, również w sieci, kolejne wiadomości pojawiające się tu i ówdzie inspirują mnie do poszukiwań i lektury pojawiających się wiadomości tak aby dotrzeć do sedna sprawy. Związane to jest również z ciągle rozbudowywanym wspomaganiem komputerowym w chemii. Jeden z kolejnych newsów....18-letni Polak odkrył lek na Alzheimera Opublikowano: 22 Sty 2014.   Po odkryciu metody produkcji ektoiny przez zespół naukowców KUL, przyszedł czas na kolejne medyczne odkrycie. 18-letni uczeń I LO im. S. Staszica w Lublinie – Łukasz Wysocki, odkrył lekarstwo na chorobę Alzheimera. Przepis na lekarstwo jest w pełni bezpieczny dla ludzkiego organizmu i poprzez niskie koszty produkcji może być wytwarzany na skalę masową. Substancje zawarte w specyfiku degradują nadkład białek zalegających w neuronach, powodując przez to zatrzymanie, a nawet odwracanie skutków Alzheimera. Nim lek trafi do aptek, będzie przechodził długie i kosztowne testy, m. in. chemiczne, na komórkach oraz na zwierzętach. [http://wmeritum.pl/18-letni-polak-odkryl-lek-alzheimera/28914 ]. Jak wygląda ektoina?

Narysowałem ją w szkicowniku . Ektoina to (Kwas 1,4,5,6-tetrahydro-2-metyl-4-pyrimidinokarboksylowy) – organiczny związek chemiczny  produkowany naturalnie przez kilkanaście rodzajów bakterii. [https://pl.wikipedia.org/wiki/Ektoina ] czyli aminokwas. Drążąc dalej czytam: Zespół naukowców z Katedry Biochemii i Chemii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prowadzony przez prof. Zofię Stępniewską, dokonał przełomowego odkrycia. Podczas badań opracowano nowatorską metodę produkcji ektoiny – substancji wykorzystywanej w przemyśle medycznym i kosmetycznym [http://wmeritum.pl/naukowcy-z-kul-odkryli-metode-produkcji-ektoiny ]. Dalsze wiadomości [http://medicus.lublin.pl/2014/06/post-1206/ ], [http://www.aptekafamilijna.pl/library/page/930,tajemnice-ektoiny ]. Opublikowano również szereg ciekawych informaji w języku angielskim: Przeszukaj sieć: ectoin produced from some bacteries

https://en.wikipedia.org/wiki/Ectoine
https://en.wikipedia.org/wiki/Halophile

Na podstawie przedstawionych informacji przeprowadź w literaturze oraz w sieci kwerendę oraz opracuj  w edytorze pisma Esej "Ektoina charakterystyka i obszary zastosowań" Rysunki wykonaj w szkicowniku. W przypisach podaj źródła. (porada: dużo ciekawych materiałów uzyskasz pytając w sieci ektoina filetype:pdf  oraz  ectoin filetype:pdf ).

 • po wo dze nia  ........

  INSTRUKCJA DLA STUDENTA

  Wchodzisz do biura prowadzącego:
  1. Ogarnij się
  2. Upewnij się, czy wiesz jak Prowadzący wygląda i jak się nazywa (to ważne)
  3. Rozpocznij wizytę od "Dzień Dobry"
  4. Zapytaj czy Prowadzący ma w tej chwili czas na przyjęcie interesanta
  5. Przedstaw się (Imię, Nazwisko, Rok, Kierunek)
  6. Przedstaw w sposób bardzo zwięzły sprawę, Jaka do Prowadzącego Cię sprowadza?. Jeśli nie zdołasz Tego zrobić w ciągu 29 sekund podejście należy uznać za utracone!!!
  7. Podziękuj za poświęcony czas oraz powiedz "Do widzenia" (źródło StudentPotrafi.pl)

  Wkręcający: H.P. Janecki

     2016-02-29 09:56:16 +0100