The  Day  Afte No. 395-  Laboratorium  Komputerowego Wspomagania w Chemii

 Biuletyn cotygodniowy Laboratorium The Day After 395

Autorzy: Dr inż. Hieronim Piotr Janecki;      Inż. Maria Janecka
     wydanie  kompletnie  nieplanowane - na tropach związków  ma przykładzie: 1,1-Dimethylbiguanide, Hydrochloride,

Podając na rozgrzewką przykład  do szkicowania w ramach wspomagania komputerowego w chemii  1,1-Dimethylbiguanide, Hydrochloride prosimy po prostu o namalowanie Metmorfiny. Cóż to za indywiduum? Według źródła [http://laboratoria.net/aktualnosci/24669.html ] cytuję 1:1 Marzenia o eliksirze młodości może się wreszcie spełnić. W 2016 r. rozpoczną się pierwsze badania kliniczne, które mają wykazać czy lek na cukrzycę o nazwie metformina może przedłużyć życie ludzie, jak się od dawna podejrzewa – informuje „New Scientist”. „Z punktu widzenia zdrowia publicznego będzie to najważniejsze badanie w erze nowoczesnej medycyny” – powiedział „National Geographic” prof. Jay Olshansky z University of Illinois w Chicago. Metformina jest jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych leków w medycynie. Odkryto ją w latach 20. XX w., a zaczęto stosować w leczeniu cukrzycy typu 2 w 1957 r. w Europie. Środek szybko zdobył uznanie. W Stanach Zjednoczonych w 2014 r. na jeden z leków zawierających tę substancję wypisano aż 59 mln recept. Lek ten jest jednym z podstawowych farmaceutyków stosowanych w leczeniu cukrzycy, ponieważ zwiększa wrażliwości organizmu na działanie insuliny i zmniejsza wydzielanie glukozy przez wątrobę. Ma jednak wielorakie działanie. Zmniejsza we krwi stężenie trójglicerydów i cholesterolu, co obniża ryzyko zawału serca. Wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.
Przechodząc do rzeczy

Według Wikipedii Metformina to organiczny związek chemiczny, dimetylowa pochodna biguanidu. Jest lekiem z grupy biguanidów, stosowanym jako doustny lek przeciwcukrzycowy. Jest wykorzystywany w leczeniu cukrzycy typu 2, szczególnie jeśli towarzyszy jej nadwaga lub otyłość. Metformina jest stosowana w lecznictwie od 1957 roku!!!!!! Zwyczajowo zgłębiając takie wiadomości czytam kolejne źródła aby powiązać fakty. Dostępnym w Polsce preparatem złożonym jest Eucreas (metformina + wildagliptyna). W medycynie ludowej od czasów średniowiecza stosowano roślinę rutwicę lekarską (Galega officinalis), której przypisywano działanie przeciwcukrzycowe Jako naturalny specyfik zawierający guanidynę, z naturalnie występujących w rutwicy biguanidów, guanidyna okazała się zbyt toksyczna, za to awierającą galeginę rutwicę stosowano przez krótki czas na początku XX wieku jako lek przeciwcukrzycowy. Dzięki dalszym badaniom w 1926 r., udało się uzyskać 2 syntetyczne biguanidy: syntalinę A i B, charakteryzujące się jeszcze lepszą od galeginy tolerancją. Ze względu na odkrycie i szerokie zastosowanie insuliny jako leku przeciwcukrzycowego zarzucono na wiele lat stosowanie i badania nad tą grupą leków hipoglikemizujących [http://www.giftpflanzen.com/galega_officinalis.html ].  Według Dr Różańskiego Ziele rutwicy – Herba Galegae, które jest dostępne w sklepach zielarskich. Pochodzi z rutwicy lekarskiej – Galega officinalis L., z rodziny motylkowatych – Papilionaceae. Składnikami czynnymi rutwicy są związki guanidynowe (np. hydroksygalegina, galegina), flawonoidy (galuteolina), sole chromu (ok. 3,7 ppm), saponiny, alkaloidy chinolinowe i garbniki. Rutwica jest przykładem rośliny, która przyczyniła się do powstania leku syntetycznego o działaniu przeciwcukrzycowym. Metformin – to dwumetylobiguanid, lek hipoglikemiczny, hamujący wchłanianie glukozy z jelit do krwi, hamujący syntezę glukozy w wątrobie (glukoneogeneza) i zwiększający zużycie glukozy przez tkanki. Nie ma wpływu na wydzielanie insuliny. Przy okazji zmniejsza stężenie lipoprotein VLDL i LDL we krwi, zwiększa fibrynolizę (rozpuszczanie włóknika przez plazminę, rozpad zakrzepów, działanie przeciwzakrzepowe). Metformina jest stosowana oficjalnie w leczeniu cukrzycy 2, otyłości (zmniejsza wydzielanie somatotropiny i insuliny u osób otyłych, co sprzyja spadku masy ciała), a także hiperlipoproteinemii. W handlu metformina jest znana pod nazwami Thiabet, Stagid, Metfirex, Metforatio, Metformax, Glucinan, Eddia, Glucophage, Glymax, Gluformin, Mediabet, Diabiformin i in. Doustnie podawana jest w dawce 500-2000 mg/dobę. [http://rozanski.li/880/rutwica-galega-guanidyny-galegina-i-metformina/ ]. Generalnie polecam lekturę stron Dr Henryka Różańskiego http://rozanski.li/ po prostu "miodzio"

 

  •  uwagi ślijcie proszę  na Berdyczów

    INSTRUKCJA DLA STUDENTA

    Wchodzisz do biura prowadzącego:
    1. Ogarnij się
    2. Upewnij się, czy wiesz jak Prowadzący wygląda i jak się nazywa (to ważne)
    3. Rozpocznij wizytę od "Dzień Dobry"
    4. Zapytaj czy Prowadzący ma w tej chwili czas na przyjęcie interesanta
    5. Przedstaw się (Imię, Nazwisko, Rok, Kierunek)
    6. Przedstaw w sposób bardzo zwięzły sprawę, Jaka do Prowadzącego Cię sprowadza?. Jeśli nie zdołasz Tego zrobić w ciągu 29 sekund podejście należy uznać za utracone!!!
    7. Podziękuj za poświęcony czas oraz powiedz "Do widzenia" (źródło StudentPotrafi.pl)

    Wkręcający: H.P. Janecki

       2020-06-29 15:45:58 +0200