The  Day  After  No. 381-  O trudach i radości tworzenia

M. Janecka H. P. Janecki Chrobrego 27 26-600 UTH Radom Pl  

Laboratorium Komputerowego Wspomagania w Chemii W M i T W UTH RADOM. Panie doktorze Bardzo prosze o przesłanie schematu otrzymywania aspiryny (a raczej schemat technologiczny kwasu salicylowgo), ponieważ bardzo jest nam potrzebny do projektu. Z góry dziękuje. (pisownia i składnia oryginalna) :-)   O tempora o mores!  Dostaliśmy do opracowania temat projektu... "cóż począć" vide Miś odpowiedź  na tekst "porządna dziewczyna". Do pracy rodacy ... ostatnio przejrzałem [KudelMudel] http://janecki.pr.radom.pl  http://janecki.pr.radom.pl/grafika/grafika1r.htm. Okazuje się, że wiele linków jest martwych czas się zmienia, ludzie zmieniają adresy.... Trochę pożytecznych linków i pomysłów zawiera strona do Wspomagania komputerowego oraz  Modelowania Procesów Technologicznych na Drugim stopniu http://www.janecki.pr.radom.pl/czwarty/mod/model.htm. Na przykład poszukiwany przez pewną tajemniczą studentkę schemat technologiczny wytwarzania kwasu salicylowego. {źródło T. Kuczyński Technologia leków WNT W-wa 1971}.

e.g. przemysl chemiczny        mrówczan sodu        bezwodnik ftalowy schemat flowsheeting        kwas salicylowy        bilans cieplny aparatu do konwesji           schemat do kwasu salicylowego                schemat ideowy sześciochlorocykloheksan          schemat ideowy nitrowania benzenu.

Ja ów schemat znalazłem w książce {K. Kieć-Kononowicz Wybrane zagadnienia z metod poszukiwania i otrzymywania środków leczniczych Wydawnictwo UJ Kraków 2000}. Cóż ja po prostu jestem dociekliwy, lubię czytać (mimo obustronnej zaćmy wyleczonej dzięki Pani Dr Bromblik....nota bene w tym trudnym zaćmionym okresie ratowały mnie ebooki i sieć), samemu dochodzić do źródeł, w ten sposób najlepiej się zapamiętuje. Dlatego w programie studiów oprócz Wykładów są Laboratoria, Projekty, Seminaria.  Was młodzi przyjaciele też zachęcam do czytania, wizyt w bibliotece, samodzielnego dociekania. Kombinacja  Ctr+C<>Ctr+V bywa pożyteczna w przypadku kompilowania opracowania ze swoich wcześniejszych zapisków, notatek z przemyśleń i wyników kwerend. Chwilowo (mam nadzieję) sponiewierany przez choroby piszę mało ale niebawem zamieszczę tutaj w Day After kolejne przemyślenia z zakresu chemii leków i kosmetyków oraz nową porcję schematów technologicznych. Dzisiaj na zachętę gawęda o kwasach.

 Miłej lektury .....uwagi ślijcie proszę na Berdyczów.

Wkręcający: H.P. Janecki

 2015-12-19 23:37:34