The  Day  After  No. 369   dla cierpliwych

M. Janecka H. P. Janecki Chrobrego 27 26-600 UTH Radom Pl  

Laboratorium Komputerowego Wspomagania w Chemii W M i T O Politechnika Radomska

Porada dla dociekliwych Znajdźcie radość w czytaniu, niech wasze kwerendy zawsze będą pełne wyników...., których  oczekiwaliście:-)))

Żeglując ostatnio w sieci dotarliśmy do ciekawego zbioru wiadomości na stronie poświęconej  j domowym przetworom wszak to chemia a razcej alchemia 

 apropo;s cierpliwości ... atk sobie piszemy zamieszczamy i... .. aż tu nagle:-))))) oczom nie wierzę katarektę przecieram:-))

"Hi Dr. Janecki,
I just wanted to send you a short e-mail to say thanks for your webpage (http://janecki.pr.radom.pl/). My name is Regina, and I am a volunteer chemistry tutor at my community center. We just got some computers donated, so I needed to find some online resources to share with the kids. Thanks for all the help! :-)
I also wanted to let you know about an organic chemistry glossary that my student, Kylie, found: http://www.barcodesinc.com/articles/organic-chemistry-glossary.htm . Can you include this in your list of resources? I'd like to show Kylie that she is making contributions to the class, because lately she has been struggling to keep up with her work. Plus, I thought it would be a great addition to help other students.
If you have any advice for our class, I'd love to hear it. Thanks again, and have a great May!
Best,
Regina Alvarez
----------------
Goodwin CC
ralvarez@goodwincc.org"

Jak zwykł był mawiać Henryk Sienkiewicz Ustami Pana Zagłoby.PAN BÓG NAGRODZIŁ MĘSTWO Pamiętacie gdzie i kiedy to Było??? jak sie była kobyła zaparła.

Było nie było przecieramy kataraktę i odpowiadamy

I'll be glad to include the glossary in the list of resources."well well: well done iss better than well said...

Wracając do alchemii:

. Zarówno chemia kosmetyków jak i chemia leków są nierozłącznie związane z: chemią życia. Podobnie jak zaawansowane laboratorium chemiczne z biologią, biochemią i ..... kuchnią. Na ogół nikt nie sądzi, że kuchnia i laboratorium służą podobnym celom. Dlatego w celu poglądowego objaśnienia niektórych skomplikowanych zagadnień, zjawisk i nowych pojęć, odwołajmy się do przykładów wziętych z życia. Dobrym modelem doświadczenia chemicznego może być smażenie jaj, wytwarzanie majonezu, kompozycja domowego szamponu do włosów lub środka nawilżającego i konserwującego skórę na bazie żółtka jaj i oleju rycynowego [[i]] lub regenerującego włosy na bazie żółtka jaj, piwa i oleju rycynowego, czy żółtka jaj miodu i piwa. Materiał pochodzący z biologicznego źródła jest uwalniany ostrożnie z zewnętrznych osłon (skorupki), należy uważać przy tym aby nie zniszczyć jego zorganizowanej struktury (przez rozerwanie żółtka). Żółtko - tą częściowo oczyszczoną substancję poddaje się następnie łagodnej obróbce chemicznej lub fizycznej. To, czy otrzymany produkt będzie nadawał się do użytku (śniadanie – regeneracja sił, regeneracja skóry lub włosów) zależy tylko od umiejętności wykonywania poszczególnych operacji, doświadczenia, bazy zgromadzonej wiedzy i umiejętnego jej wykorzystania. Podobnym spektakularnym przykładem może być maść recepturowa: cytuję „U Oli takie coś na brodzie wylazło jak miała 5 miesięcy, trochę pomagało smarowanie, ale całkiem zejść nie chciało. …Pediatra cały czas twierdziła, że to od śliny. Próbowałam wszystkich możliwych kremów i nic. I ostatecznie miesiąc temu wybrałam się do dermatologa. Najpierw sugerowała, że to alergia pokarmowa, ale dała się przekonać, że to raczej nie to (alergia pokarmowa przez 4 miesiące?) Dostałam receptę na robioną maść - deomycyna+gliceryna+maść cynkowa - i po tygodniu nie było śladu. Okazało się, że to było bakteryjne.” [[ii]]. W zależności od sposobu podejścia otrzymanie produktu finalnego, wybranego preparatu w kuchni, biochemii, preparatyce chemicznej, farmacji, recepturze aptecznej - uzależnione jest od zebranej i zastosowanej wiedzy teoretycznej oraz manualnych zdolności operatora.

o czym mowa? o chemii leków i kosmetyków jak na chorego przystało:

Chemią leków i kosmetyków zajmuje się lekka synteza organiczna. Lekka synteza organiczna obejmuje procesy prowadzone na niewielką, średnią lub niskotonażową skalę produkcyjną. Produkcję tą charakteryzuje szeroki asortyment a wyroby charakteryzują się głębokim stopniem przetworzenia surowców. W zakresie lekkiej syntezy organicznej otrzymuje się także barwniki syntetyczne, odczynniki chemiczne, farmaceutyki, środki zapachowe.

W ocenie IMS [[i]] dla rynku farmaceutycznego, 17 rynków wschodzących, stanowiących obecnie 16% rynku światowego, wartych łącznie 123 mld USD, doprowadzi do przetasowania sił na globalnym rynku farmaceutycznym. Za trzy lata wschodzące rynki farmaceutyczne odpowiadać będą już za niemal połowę wzrostu rynku globalnego. W 2009 roku wartość ta wyniosła 37%. Największy wzrost spodziewany jest w Chinach, w których sektor farmaceutyczny powiększył się aż o 27% w 2009 roku. Prognoza zakłada wzrost rynku o 40 mld USD do 2013 r., co oznacza, że kraj ten pozostawia inne gospodarki wschodzące daleko za sobą. Drugą grupę wzrostowych rynków stanowią Brazylia, Rosja i Indie. Rynek farmaceutyczny każdego z nich wzrośnie o 5-15 mld USD do 2013 roku. Trzecia grupa wschodzących liderów wzrostu rynku farmaceutycznego obejmuje 13 państw m.in. Polskę, Argentynę, Egipt, Pakistan, z których każde ma PKB poniżej 2 bilionów USD, za to ich rynki farmaceutyczne powiększą się do 2013 roku o 1-5 mld USD każdy.

Polska jest jednym z liderów tej grupy. Zwracają uwagę korzystne warunki ekonomiczne i demograficzne (m.in. zdrowy wzrost produktu krajowego, starzejące i bogacące się społeczeństwo), ale też zwiększający się dostęp do innowacyjnych terapii i deklaracje dalszej poprawy tego stanu. Nie bez znaczenia jest też powszechny dostęp do służby zdrowia i pakiet świadczeń gwarantowanych" - napisano w raporcie.

Tylko w roku 2010 branża farmaceutyczna zasiliła budżet państwa kwotą około 1 mld PLN w formie podatków i innych opłat (wg danych GUS), z czego 60% zapłaciły innowacyjne firmy farmaceutyczne [[ii]]. Rozwija się też rynek pracy związany z usługami medycznymi. Lista najbardziej popularnych zawodów w roku 2012 według National Employment Record [[iii], [iv]] opublikowana przez ekonomistów z University of Michigan [[v]] na 6 stym miejscu wymienia zawód asystenta medycznego szacując według analizy rynku pracy, że zapotrzebowanie na asystentów medycznych wzrośnie o 33,9 procent w okresie 2008 – 2018[i] IMS Institute for Healthcare Informatics - http://www.imshealth.com/portal/site/ims,

[ii] http://www.infarma.pl/uploads/media/PwC_Raport.pdf,

[iii] http://www.adpemploymentreport.com/,

[iv] http://www.adpemploymentreport.com/pdf/FINAL_Report_November_11.pdf,

[v] http://msn.careerbuilder.com/jobs/michigan/,


[i] http://pl.wikipedia.org/wiki/Olej_rycynowy,

[ii] http://www.babyboom.pl/.

Pozdrawiamy Wszystkich Dociekliwych


pozdrawiamy
Piotr i Maria